W kredytach umowna

28 sierpnia
13:32 2012

Kredyty długoterminowe, czyli najczęściej mieszkaniowe zabezpieczane są poprzez hipoteki. Po prostu bank kredytując na tak długi okres swojego klienta stara się jak najmocniej zabezpieczyć swoje interesy i dlatego żąda jako zabezpieczenia hipoteki nieruchomości, która odpowiadałaby kosztom kredytu.

Dlatego wycena tej nieruchomości najczęściej należy do banku. Jest wiele odmian hipotek: hipoteka kaucyjna, hipoteka umowna, zwykła i hipoteka przymusowa. Czym jest hipoteka przymusowa, która tak groźnie brzmi i na jakich zasadach hipoteka przymusowa funkcjonuje.

Otóż hipoteka przymusowa jest swoistym środkiem egzekucyjnym i może zaistnieć bez zgodny właściciela tej czy innej nieruchomości. Mało tego, hipoteka przymusowa może zostać ustanowiona nawet bez zgodny właściciela nieruchomości. Można jeszcze dodać, że taki wniosek o ustanowienie takiej hipoteki składany jest w księgach wieczystych sądów rejonowych. Jednakże kredytobiorców najczęściej interesuje hipoteka umowna, ponieważ starając się o kredyty jako zabezpieczenie zastawiamy hipotekę nieruchomości i to jest zapisane w umowie kredytowej.

A więc przy tego rodzaju transakcjach finansowych z bankiem jak kredyty hipoteczne jest ustanawiana hipoteka umowna a nie hipoteka przymusowa. Kredyty hipoteczne są bardzo ważne w portfelu bankowym, bowiem to za tego rodzaju kredyty kupujemy i budujemy mieszkania, a także konsolidujemy nasze kredyty bankowe. Kiedyś o kredyty hipoteczne było dość łatwo, kiedy dopadł nas kryzys banki już nie są tak chętne do tego rodzaju kredytowania, nawet gdy zabezpieczeniem jest hipoteka. Mimo to o kredyty hipoteczne można się starać, ba można nawet negocjować warunki z bankiem, a jeżeli tak to starajmy się i negocjujmy.

Ale najpierw się zastanówmy, ponieważ zastawiając swoje własne mieszkanie bardzo dużo ryzykujemy. Więc decyzja o kredycie musi być bardzo przemyślana.