Sam formularz to za mało

17 sierpnia
11:04 2012

18 grudnia ubiegłego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. Najważniejsze ze zmian które teraz obowiązują to zdecydowanie dłuższy czas kiedy konsument będzie mógł odstąpić od umowy, zdecydowanie więcej teraz konsument może pożyczyć w banku oraz wprowadzony został jednolity formularz informacyjny.

Na takich zasadach będziemy starać się o kredyt konsumencki co dalej nie zmienia zdania, że to bank będzie decydować czy kredyt konsumencki przyznać, czy tez wniosek starającego się o kredyt odrzucić. I tak te się obecnie dzieje, mogą wchodzić kolejne rekomendacje, kolejne ustawy ale to w końcu bank podejmuje decyzje. Fakt, że coraz to nowe przepisy, które wchodzą na rynek bankowy wiążą nie tylko bankom ręce, ale również coraz trudniej jest starającym się o kredyt konsumencki. Zresztą nie tylko o taki kredyt ale w wszystkie kredyty. Jeżeli już mówimy o kredycie konsumenckim to powinniśmy przynajmniej wiedzieć co to jest kredyt konsumencki i na jakich zasadach działa.

Otóż kredyt konsumenckie jest to kredyt zaciągany na różne cele Anie nie związane z działalnością gospodarczą. Twierdzi się, że nowa ustawa pozwala na ujednolicenie przepisów chroniących konsumentów oraz ułatwiają zasady przyznawania kredytów konsumencki w całej unii. Być może w całej unii ale nie w Polsce. Ustawa nic konsumentowi nie ułatwia, chyba tylko to, że może liczyć na dodatkowe informacje o kredycie zawarte w formularzu. Tylko to nic nie daje, jeżeli bank nie wyrazi zgody na udzielenie kredytu. Do tworzenia ustaw jesteśmy dobrzy do ułatwiania życia zwykłym konsumentom już niekoniecznie.

Dlatego mimo, wejścia ustawy w życie konsumenci nadal ustawiają się w kolejce ko kredyty konsumenckie i nadal oczekują na decyzje banków, które są coraz częstsze niestety odmowne. Takie są banki dla których obejście niektórych przepisów to betka.