Daleka droga

10 sierpnia
12:22 2012

Mieszkanie nadal pozostaje dla wielu osób najważniejszą sprawą, nawet wtedy kiedy trudno jest w banku o kredyty na zakup mieszkania czy budowę domu.

Bowiem nie oszukujmy się to za kredyty bankowe najczęściej kupujemy własne „M”. Kiedyś jak zapewne pamiętamy nie było trudno w banku dostać taki kredyt, ale to już przeszłość. A mimo to banki udzielają kredytów na zakup i budowę mieszkań, co widać po sprzedanych przez deweloperów mieszkaniach oraz ruchu na rynku wtórnym. Również po budujących się domach można wysnuć podobny wniosek. Z pewnością bardzo trudno jest teraz o kredyty walutowe, bowiem kredyty we frankach szwajcarskich już od dawna nie istnieją i znacznie ograniczone jest udzielanie przez banki kredytów w euro.

Tylko 8 banków jeszcze udziela kredytów w euro dla zarabiających w polskiej walucie, ale zarobki takich osób muszą przekraczać 10 tysięcy złotych. Dlatego najczęściej starający się o kredyty mieszkaniowe biorą pod uwagę polskiego złotego. Nieco ostatnio przycichło o kredytach rodzina na swoim. Są to kredyty z dopłata rzędową, które istnieją na tym rynku już ponad 5 lat. Niestety kredyty z dopłata w tym roku kończą swój żywot, bowiem rząd postanowił wygasić ten program praktycznie nie dając nic w zamian.

Przypomnijmy, iż kredyty z dopłatą w ramach programu rodzina na swoim przewidują dopłaty do odsetek przez osiem kolejnych lat. Później oczywiście kredyt ten należy spłacić, ale ma to się odbyć również na korzystnych i preferencyjnych warunkach. Od początku kredyty z dopłatami nie przewidywały do sięgnięcia o nie singli. Osoby samotne przez kilka lat nie mogły liczyć na kredyty z dopłatą, a przecież to byłby ich jedyny sposób na własne mieszkanie. Kiedy debatowano nad zmianami w tej ustawie osoby samotne miały nadzieję, że zostaną wreszcie wysłuchane i zostaną ujęci w tych zmianach.

Po długiej debacie rzeczywiście zostali ujęci, ale żeby nie było za różowo ograniczono wiek starających się o takie kredyty do 35 lat oraz ograniczono znacznie limity metrażowe. Tak czy inaczej o kredyty z dopłatami single nadal mogą się starać, ale od starania do uzyskania daleka jest droga.