Wybierajmy raty stałe

17 sierpnia
11:05 2012

Kredyty są bardzo ważnym elementem naszego życia, ponieważ od czasu kiedy wymyślono pieniądze są one pożyczane na określony procent.

Spłata pożyczonych pieniędzy również odbywała się na zasadach określonych przez ówczesnych bankierów. Czas mijał a pieniądze nadal były pożyczane, czasami na lichwiarskich zasadach, ponieważ kiedyś kiedy funkcjonowali lichwiarze procent jaki brali za pożyczenie pieniędzy był często szalenie wysoki. Stąd, aby ukrócić zapędy banków wymyślono obecnie funkcjonującą ustawę anty-lichwiarską którą zresztą banki umiejętnie obchodzą. Tak aby rata kredytu wynosiła jak najwięcej. Tymczasem według ustawy anty-lichwiarskiej oprocentowanie kredytu nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, czyli w chwili obecnej jest to 25%. Banki natomiast aby tę ustawę ominąć stosują dodatkowe opłaty bankowe przy udzielaniu kredytu, wyższą marżę i prowizję, a także nakazują ubezpieczenie kredytu.

Tym samym dostosowują się do przepisów ustawy anty-lichwiarskiej, ale poprzez zręczne jej ominięcie podwyższają koszty kredytu. W związku z tym rata kredytu, która miała być niższa jest o wiele wyższa. Jak zapewne kredytobiorcy wiedzą rata kredytu może być w miarę dokładnie wyliczone kalkulatorem kredytowym, ale dla banków takie wyliczenia nie są obowiązujące. Nie mniej jednak z dużym prawdopodobieństwem można ją wyliczyć i tym samym porównać oferty bankowe. Jeżeli nie potrafimy tego wyliczyć za pomocą kalkulatora sprawdźmy oferty kredytowe w rankingach jakie są dostępne na stronach internetowych.

I jeszcze jednak uwaga, jeżeli chcemy aby rata kredytu się nie zmieniały dobierając dla siebie jak najkorzystniejszy kredyt starajmy się aby rata kredytu była stała. Wówczas podnoszenie stóp procentowych przez radę polityki pieniężnej nie będzie miało wpływu na wysokość raty kredytu.