Jak rozumieć okres bezodsetkowy?

09 maja
09:52 2014

Okres bezodsetkowy to termin bezpośrednio związany z posiadaniem karty kredytowej. By płacić za użytkowanie karty jak najmniej, warto poznać zasady dotyczące wyliczania okresu bezodsetkowego.

Pod nazwą „okres bezodsetkowy” kryje się czas, kiedy nasz dług na karcie kredytowej nie jest oprocentowany. Inna nazwa tego okresu to „grace period”. Tego typu okres posiadają posiadacze kart kredytowej. Warto zanim jeszcze będziemy korzystać z karty kredytowej dokładnie zapoznać się z funkcjonowaniem tego terminu tak, aby móc wykorzystać w praktyce możliwości jakie on daje.

Na okres bezodsetkowy składają się okres rozliczeniowy i „grace period”. Pierwszy z nich wynosi zazwyczaj 30 dni. Z kolei drugi może wynosić dla przykładu 24 dni. W tym miejscu interesuje nas grace period bo to właśnie on bezpośrednie znaczenie dla posiadacza karty kredytowej. Biegnie on od daty upływu okresu rozliczeniowego. Tą datą jest dzień kiedy to wystawiono wyciągu. Trwa zaś do momentu wskazanego na wyciągu. Najistotniejszą kwestią dla nas jako posiadaczy karty kredytowej jest to, że w tym czasie nie płacimy odsetek za pieniądze, które otrzymaliśmy do wykorzystania na karcie. Mówiąc w dużym skrócie, jeśli będziemy korzystać z kredytu w okresie rozliczeniowymi i w grace period nie zostaną naliczone żadne odsetki. W praktyce to oznacza zaś tyle, że będziemy mieć do dyspozycji darmowy kredyt. Bardzo istotne jest to, iż taka darmowa linia kredytowa jest możliwa tylko i wyłącznie, jeśli spełnimy określony warunek. Tym warunkiem jest zaś spłacenie zadłużenia w całości po zakończeniu grace period. Dokładna data wskazana jest na wyciągu.

Posiadacze kart kredytowych powinni pamiętać, że okres bezodsetkowy dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych (choć ostatni i to się zmienia). Jeśli więc wypłacimy kartą kredytową pieniądze z bankomatu to nie możemy się spodziewać, że bank nie naliczy nam za nie żadnych odsetek. Kolejną ważną kwestią związaną z okresem bezodsetkowym jest to iż oblicza się go od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ sugeruje nam iż najlepiej jest dokonywać transakcji kartą kredytową na początku tego okresu. Wtedy też nasz okres bezgotówkowy jest najdłuższy.

Podsumowując, okres bezodsetkowy to podstawowa sprawa dla posiadacza karty kredytowej. Jeśli dobrze zrozumiemy jego działanie i będziemy pamiętać o warunkach umowy (daty, wyciągi) to uda nam się go wykorzystać dla naszych celów i uzyskać darmowy kredyt.