Ubezpieczenie do kredytu – przydatne zabezpieczenie czy zbędny wydatek?

Ubezpieczenie do kredytu – przydatne zabezpieczenie czy zbędny wydatek?
21 lutego
21:39 2017

Ubezpieczenia przełomem wdarły się w nasze życie. Ubezpieczamy obowiązkowo samochody, domy, życie własne i rodziny, a teraz coraz częściej podróże wakacyjne czy kredyty, które zaciągamy w bankach. O słuszności wykupywania różnego rodzaju polis można by długo dyskutować, ale wiadome jest jedno – kosztują.

Kredyty to potrzebne produkty finansowe, dzięki którym możemy szybko zdobyć dostęp do dodatkowej gotówki. Wykorzystują je miliony Polaków, decydując się na pożyczki gotówkowe, hipoteczne, karty kredytowe czy limity w kontach. Kredyty cieszą się również niemałą popularnością wśród firm. Można śmiało powiedzieć, że tego rodzaju produkty finansowe odgrywają obecnie kluczową rolę na rynku usług bankowych i są po prostu kołem zamachowym współczesnej gospodarki.

Aktualne oferty kredytowe bardzo często idą w parze z pytanie o zakup specjalnej polisy ubezpieczeniowej do kredytu. Polisa może mieć charakter opcjonalny i obowiązkowy. Jeśli chodzi o opcją z obowiązkowym ubezpieczeniem do kredytu to klient nie ma wiele do gadania. Albo decyduje się na taki kredyt i godzi się na dodatkowe koszty, albo szuka inne oferty, które bardziej go satysfakcjonuje od strony finansowe. Większość ofert kredytowych to jednak dobrowolna decyzja czy zależy nam na ochronie kredytowej czy nie. Tutaj zaś należy dobrze rozpatrzyć różne za i przeciw.

Z jednej strony ubezpieczenie do kredytu ma na celu ochronę kredytobiorcy i kredytodawcy. Jest to środek pozwalający na obniżenie ryzyka kredytowego i umożliwiający ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach. Z tego też względu należy go traktować jako coś bardzo pozytywnego. Z drugiej strony jednak polisa nie zawsze jest nam potrzeba i bardzo często oznacza dość znaczne zwiększenie kosztów samego kredytu. Co w takiej sytuacji wybrać?

Najrozsądniejszym rozwiązanie wydaje się tu kalkulacja. Załóżmy, że bierzemy krótki kredyt gotówkowy i bank oferuje nam ubezpieczenie. Jeśli trwa on tylko 6 miesięcy, to nie warto go kupować. Niepotrzebnie podniesiemy koszt pożyczki, a ryzyko utraty pracy w tym okresie jest bardzo małe. Inaczej przedstawia się jednak sytuacja z kredytami hipotecznymi. Są to zwykle długoterminowe zobowiązania trwające nierzadko 20-30 lat. W takiej sytuacji polisa, która zabezpiecza nas na wypadek straty pracy lub problemów zdrowotnych, jest bardzo wskazana. Może ona okazać się dla nas zbawienie w trudnej sytuacji.

Krótko mówiąc, w ubezpieczenie do kredytu warto inwestować tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że da ono nam odpowiednią i sensowną ochronę. Sytuacje, kiedy nie widzimy korzyści płynących z polisy, to sytuacje kiedy taka polisa jest zbędna.