Żyć i nie zadłużać się

09 marca
06:53 2012

Nie przesadzimy jeżeli stwierdzimy, że coraz gorzej nam się żyje mimo, iż nadal gus twierdzi, że coraz więcej zarabiamy. Ale już nie podaje jak lawinowo rosną koszty utrzymania. Od kiedy do naszego kraju zawitał kryzys, znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa wielu polskich rodzin. Wiele firm nie wytrzymało skutków kryzysu i zbankrutowało inne zawiesiły swoją działalność, a ich pracownicy powiększyli grono bezrobotnych. Często takie sytuacje zdarzały się niemal z dnia na dzień, wiele osób nagle tracąc dochody pozostało z nie spłacanymi kredytami i co najgorsze brakiem perspektyw na ich spłacenie oraz znalezienie nowej pracy. Banki natomiast nie miały zamiaru czekać, aż ich dłużnikom poprawi się sytuacja finansowa. Stąd tyle spraw oddanych do windykacji. Dobrze gdy pracę straciła tylko jedna osoba w rodzinie, wtedy budżet domowy można było skorygować, zacisnąć mocniej pasa, no i pomagał wtedy w tworzeniu domowego budżetu kalkulator wynagrodzeń. Znacznie gorzej kiedy pracę traciły dwie osoby, wówczas nie były już możliwe jakiekolwiek oszczędności, ponieważ budżet domowy praktycznie przestał istnieć. Jest to jednak najbardziej czarny ze scenariuszy i na szczęście takich rodzin nie jest wiele. Są jednak i o tych rodzinach państwo nie powinno zapominać. Im kalkulator kredytów nie pomoże, ponieważ nie mają pracy, a więc nie mają żadnych dochodów finansami kredytu nie dostaną. Gospodarowanie finansami domowymi nie należy do rzeczy łatwych, a w sytuacji kiedy w rodzinie pracuje tylko jedna osoba staje się jeszcze trudniejsze. Ale są też rodziny, którym zupełnie nieźle się powodzi. I w jednym i w drugim przypadku dobrze się dzieje, jeżeli jest w rodzinie osoba, która zajmuje się finansami, która kontroluje przychody i wydatki i której kalkulator kredytów jest potrzebny, ponieważ mogą liczyć na kredyt na poratowanie domowego budżetu..
– W naszej rodzinie finansami zajmuję się ja, mimo, iż nie kończyłam żadnych kursów z księgowości. Ale nie było problemów w wyborze tej najważniejszej w domu osoby, czyli skarbnika. Planowanie budżetu rodzinnego jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ czas mamy nadal niepewny, a żyć i nie zadłużać się trzeba – powiedziała jedna z gospodyń domowych.
Tymczasem płacenie rachunków, dokonywanie przelewów, amortyzacja samochodu, koszty związane z wydatkami szkolnymi dzieci, ubrania, wyżywienie i nie daj Boże lekarstwa kosztują. Wszystko należy dokładnie wyliczyć – tylko finanse nie zawsze się zgadzają. Często też zdarzają się wydatki niespodziewane i również należy je brać pod uwagę. Jeżeli ktoś ma auto to wie, że nie da się wszystkiego zaplanować. Ale da się zaplanować wydatki związane z przeglądem, wymianę oleju czy klocków hamulcowych, przeglądem technicznym itd. Ale przecież zdarzają się awarie, auto się psuje w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach i dlatego trudno w budżecie domowym ująć wszystkie koszty związane z jego naprawą