Ważne ale czy najważniejsze

28 sierpnia
13:30 2012

Jeżeli mówimy o produktach czy usługach bankowych często przewija się oprocentowanie, obojętnie czy jest to oprocentowanie kredytu czy oprocentowanie lokat bankowych.

Jak wiadomo oprocentowanie lokat bankowych już od dawna nie rzuca na kolana, chociaż banki od czasu do czasu rzucają na rynek jakieś nowe produkty nieco wyżej oprocentowane niż zwykłe lokaty standardowe. Ale są to lokaty tylko jednorazowe dla nowych klientów. Oprocentowanie lokat bankowych od dawna delikatnie mówiąc nie jest najwyższe, a mimo to nie brakuje chętnych na lokaty bankowe. Dość powiedzieć, że na depozytach bankowych Polacy zaoszczędzili ponad 500 miliardów złotych.

Sytuacja wydaje się nieco dziwna, że mimo takiego oprocentowanie tyle kasy złożyliśmy na lokatach bankowych. Z drugiej strony to chyba nie powinno dziwić, ponieważ wszyscy dokoła wiemy, że nasze pieniądze na lokatach są bezpieczne, ponieważ ubezpiecza je bankowy funduszy gwarancyjny. Inaczej rzecz ma się z kredytami bankowymi, w tym przypadku oprocentowanie kredytu jest bardzo ważnym elementem całego procesu kredytowego, ale nie najważniejszym.

Pamiętajmy, że w ofertach bankowych najczęściej występuje nominalne oprocentowanie kredytu, rzadziej rzeczywiste. Trzeba więc wiedzieć, że nie tylko oprocentowanie kredytu jest ważne na rynku kredytowych, ale rzeczywiste koszty kredytu. Ale prawdą też jest, ze wiele jest banków i różne są oferty często więc zdarza się, że wybieramy nie takie kredyty jakie powinniśmy. Dlatego starajmy się korzystać z rankingów, porównać i wszelkiego rodzaju analiz. Na szczęście banki zaczynają zmieniać swoja politykę kredytową, są bardziej przyjazne klientom, więc istnieje możliwość, że kredyt otrzymamy.

Ale pamiętajmy, że w ogóle przed podjęciem decyzji o kredycie pomyślmy czy jest on nam potrzebny. Kredyty są dla ludzi, ale dla ludzi myślących.