W pierwszej kolejności konto osobiste

23 lutego
11:32 2012

Gdzie ten czas kiedy banki dosłownie biły się o klienta, o jego pieniądze, oszczędności, prześcigały się w ofertach, oprocentowaniach lokat i kont bankowych. Teraz banki mają już kapitał, nie muszą już aż tak bardzo zabiegać o względy klienta, nie muszą windować oprocentowania lokat i kont bankowych.

Teraz to klient zabiega o jak najlepsze kredyty, lokaty i konta bankowe. Tymczasem konta osobiste – nie mylić z rachunkami oszczędnościowymi – najczęściej są nie oprocentowane, lub oprocentowane w tak minimalny sposób, że najlepiej jakby tego oprocentowania w ogóle nie było. I na tych nie oprocentowanych kontach Polacy trzymają miliardy złotych, może nawet nie wiedząc, że ich pieniądze leżą bezużytecznie. Gdyby bowiem zainwestowali je na przykład w lokaty, bądź złożyli na rachunkach oszczędnościowych mieliby przynajmniej zagwarantowane odsetki. Tylko nieliczne banki uczciwie płacą swoim klientom za przechowywanie pieniędzy, z których przecież na co dzień korzystają.

Niewiele banków zdecydowało się na oprocentowanie kont osobistych, ale są takie. W związku z tym, że są to nieliczne banki do wyboru najlepszej oferty raczej nie potrzebne będą nam analizy i zestawienia najlepszych kont, czy też na przykład kalkulator kredytowy hipoteczny lub kalkulator odsetek. Natomiast coraz więcej banków swoje oferty kont osobistych reklamuje jako darmowe i tym samym wprowadza klientów w błąd. Nie ma nic za darmo i nie ma też darmowych kont. Dlatego może mimo wszystko warto przyjrzeć się zestawieniom najlepszych rachunków bankowych, porównać oferty i zastosować kalkulator odsetek? Może warto też zasięgnąć opinii u doradcy finansowego?

Może lepiej polegać jednak na własnej ocenie, doradcy też nie zawsze najlepiej doradzają. Różni są doradcy i różne ich opinie, ale skoro ktoś nie potrafi sobie sam poradzić, wszelkie porównania, analizy i tajemniczy kalkulator kredytowy hipoteczny są dla niego czarną magią, niech rzeczywiście zda się na opinię doradcy. Lepsze to niż branie w ciemno pierwszej z brzegu propozycji. Pamiętać jednak należy, że przy wyborze najkorzystniejszego dla siebie konta należy sprawdzić czy jest ono elektronicznie serwisowane. Koszt prowadzenia konta jest oczywiście ważny, ale nie mniej ważny jest także dostęp do niego oraz zarządzanie nim. Jeżeli można robić to za pomocą internetu to wybór jest trafny.

Zawsze konto internetowe będzie lepsze i tańsze od konto założonego i funkcjonującego w tradycyjny sposób i w tradycyjnym banku. Konto internetowe jest przede wszystkim tańsze w obsłudze. Sprawdźmy więc w pierwszej kolejności oferty banków internetowych, a dopiero później tradycyjnych. Konta w bankach internetowych są dla klienta dostępne przez 24 godziny na dobę, poza tym zyskujemy czas i pieniądze.