To są trudne wybory

12 lipca
20:31 2012

Wszystko wskazuje na to, że powoli wali nam się strefa w euro, ale jest wiele krajów unijnych które chcą zatrzymać ten proces, ponieważ inaczej oznacza to koniec wspólnoty europejskiej powiązanej wieloma interesami finansowymi, strategicznymi oraz politycznymi.

Upadek strefy euro oznacza koniec pewnej epoki, tylko jakie mogą być tego konsekwencje? Dla Polski również nieprzewidywalne, ponieważ wprawdzie Polska nie należy do krajów strefy euro, ale należy do UE, nierozerwalnie połączonej z ta strefą. Nie tak dawno jeszcze, kiedy nasz kraj planował już wejście do strefy euro banki były bardzo przychylne tej operacji, a niemal każdy starający się o kredyt w euro mógł też liczyć na przychylność banku. Nie tak dawno kredyt w euro był podstawowym produktem kredytowym na rynku kredytów hipotecznych. Na kredyt w euro banki wręcz namawiały swoich klientów, ale wtedy strefa euro można stała i wydawało się, że nic nie jest w stanie jej zagrozić. Jak się okazało mogło i zagroziło.

W sytuacji więc kiedy strefa uro stoi nad przepaścią banki wycofały się ze swoich poprzednich planów i o kredyt w euro jest teraz praktycznie niemożliwe. Owszem kilka banków ma jeszcze w swojej ofercie kredyt w euro, ale aby na przykład taki kredyt otrzymać należy legitymować się kilkunastotysięcznym dochodem miesięcznym. Tylko kto teraz taki ma, a jak nawet ma to nikt nie zagwarantuje, że za miesiąc czy dwa będzie taki mieć. W dobie pogłębiającego się kryzysu nikt nie zapewni, pewnej pracy. Wszak jedna po drugiej padają firmy i nie wiadomo kiedy spotka to naszą, gdzie teraz zarabiamy bardzo dobrze. Owszem rata kredytu w euro zawsze będzie niższa, ponieważ dość niski jest euribor, ale nikt nie zaręcz, że nie nastąpi nagły skon euro, czy nie zawali się strefa euro.

Tak czy inaczej teraz kredyt w euro to nie dość, że niewiele osób jest stać na taki kredyt, ale to także wielkie ryzyko tka dla starającego się o taki kredyt jak i dla banku. Chyba, że zarabiamy w euro, to są tez takie banki, które tylko dla takich osób przygotowały swoja ofertę. Ale jeżeli już staramy się o kredyty hipoteczne to najlepiej przemyślmy swoją decyzję i bierzmy kredyty w PLN.