Spłacajmy kredyty

10 lipca
12:57 2012

Nie tak odległy jest czas kiedy o kredyty było stosunkowo łatwo, kiedy braliśmy kredyt za kredytem i nic specjalnego się nie działo.

Po prostu banki nie przykładały większej wagi do sprawdzania swoich klientów i udzielały kredytów jeżeli tylko kredytobiorca miał stałe dochody oraz czasami poręczycieli. Później nie było już tak łatwo, bowiem banki znacznie zaostrzyły warunki udzielania kredytów, mimo to nadal udzielały. Natomiast kredytobiorcom nie pozostawało nic innego jak brać kredyty na warunkach banków, nawet w sytuacji jeżeli były one niekorzystne.

Później banki nieco złagodziły swoje stanowisko, swoją politykę kredytową i wówczas zaistniała możliwość starania się o kredyty refinansowe, czyli tak zwane refinansowanie kredytu. Co to jest refinansowanie kredytu i na czym polega? Otóż refinansowanie kredytu to nic innego zamiana kredytu droższego na tańszy. Czy to możliwe? Oczywiście jeżeli tylko znajdzie się bank który przejmie zobowiązania kredytobiorcy w innym banku i wydłużając okres kredytowania zmniejszy jego ratę. Owszem za refinansowanie kredytu też trzeba zapłacić, ale raty mogą być o wiele niższe niż te które płaciliśmy dotychczas. Konsolidacja i refinansowanie kredytu są do siebie podobne, ale nie są to do końca takie same operacje. Konsolidacja kredytu oznacza skonsolidowanie kilku kredytów krótkoterminowych w jeden długoterminowy, natomiast refinansowanie kredytu jest to udzielenie kredytu refinansowego na lepszych warunkach, ale jest to również zamiana kredytu na kredyt długoterminowy.

W chwili obecnej o kredyty nie jest już tak łatwo jak kiedyś, bowiem banki są już o wiele bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów. Są o wiele bardziej rygorystyczne i trudno dziwić się takiemu postępowaniu skoro rośnie zadłużenie kredytobiorców w stosunku do banków. O dziwo zaczyna się też nie spłacanie kredytów hipotecznych co kiedyś było nie do pomyślenie.

Póki co nikt nie został jeszcze zlicytowany, ale kto wie jak będzie bowiem coraz częściej banki wyzbywają się takich kredytów sprzedając je na przykład firmom windykacyjnym, które już tak nie patyczkują się z kredytobiorcami nie spłacającymi swoich kredytów. Takie jest życie, bierzesz kredyt to należy go po prostu spłacać.