Kończy się czas

28 sierpnia
13:33 2012

Czy ktoś może wyobrazić sobie zakup mieszkania bez kredytów hipotecznych? Można oczywiście pracować przez całe życie odkładać pieniądze na mieszkanie by pod koniec życia postarać się kupić własne ‘M”.

Problem tylko w tym, że nie wiemy czy dożyjemy tej chwili, a poza tym po co nam na starość nowe mieszkanie? Czyli mamy przez całe życie tułać się po jakichś klitkach by później zakupić własne cztery ściany? To bez sensu i dlatego stworzony został system kredytów hipotecznych za które możemy zakupić mieszkanie i to kredyty hipoteczne determinują rozwój rynku mieszkaniowego. Kiedy była przed kryzysem koniunktura ludzie brali bez umiaru kredyty i kupowali mieszkania nakręcając spirale cenową.

Deweloperzy mieli wtedy kupę kasy a ludzie kredyty do spłacenia. Wtedy też dość nieznane były kredyty mieszkaniowe z dopłatą, ponieważ zbyt łatwy był dostęp do zwykłych kredytów hipotecznych. Kiedy zaczął się kryzys, kiedy znacznie zaostrzone zostały warunki kredytowe, kiedy podwyższona została zdolność kredytowa przypomniano sobie co to są kredyty mieszkaniowe z dopłatą. No właśnie co to są kredyty mieszkaniowe z dopłatą? A no są to kredyty mieszkaniowe w ramach rządowego programu rodzina na swoim, gdzie przez 8 lat 50 procent do odsetek kredytu dopłaca państwo. Oczywiście to również jest kredyt który później trzeba będzie spłacić. Przede wszystkim jednak trzeba spełniać warunki tego programu, ale o szczegóły odsyłamy do banków. Tak czy inaczej w czasie kryzysu projekt ten cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem kredytobiorców z krótkim okresem po zmianach w ustawie, w której rząd wprowadził niekorzystne zapisy.

Teraz kredyty mieszkaniowe z dopłata nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, ale program ten zostaje wygaszony z dniem 31 grudnia tego roku. Ale jest jeszcze kilka miesięcy na realizacja swoich planów mieszkaniowych, szczególnie dla singli jest to ważne, później już na własne mieszkanie nie będą mieć szans.