Inwestorzy bardziej ostrożni

28 lutego
13:51 2012

Rynek finansowy jest rynkiem dość skomplikowanym i nie dla wszystkich przejrzystym, przede wszystkim rynek ubezpieczeniowy, a także kredytowy. Dlatego tak trudno poruszać się po tym gruncie osobom niezorientowanym, nie posiadającym określonej wiedzy.

Mimo to niemal wszyscy jesteśmy w jakiś, mniej lub bardzie zaawansowany sposób, uwikłani w sprawy finansowe i często nie potrafimy sobie z tym wszystkim poradzić. Na przykład nie mamy pojęcia jakie będzie dla nas najkorzystniejsze ubezpieczenie i jaki najlepszy kredyt hipoteczny

  • Czy w takich przypadkach wystarczy nam porównywarka kosztów ubezpieczeń oraz porównywarka kredytów hipotecznych?
  • Czy wystarczą nam takie zestawienia, aby dobrać dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie, jak najlepsze wyjście?
  • Czy może jednak lepiej kierować się analizami i prognozami naszych ekspertów finansowych?.

Na przykład z informacji prasowych, jakie swego czasu zostały przekazane do publicznej wiadomości wynika, że w wielu przypadkach nie sprawdziły się prognozy naszych analityków finansowych. Wiadomo jakimi w ostatnim czasie prawami rządził się i nadal rządzi rynek finansowy, jakie były i są warunki i jak był i jest ten rynek niestabilny.

Ale czy to usprawiedliwia fachowców od branży finansowej? Przecież z ich porad, z ich analiz i opinii korzystało i korzysta wielu naszych inwestorów i przedsiębiorców.

Co by się stało z naszym rynkiem finansowym, gdyby bezgranicznie zaufali analitykom finansowym? Prawdopodobnie nastąpiłby wielki krach gospodarczy.

Dobrze się jednak stało, że inwestorzy są bardziej ostrożni w swych inwestycjach, a przedsiębiorcy nie pakują się w niepewne interesy. Jak więc w takiej sytuacji odnieść się do firm doradztwa finansowego? Kto nam zapewni, że się nie mylą? Przecież nie doradzają tylko na rynku kredytów, ale także na rynku ubezpieczeniowym, emerytalnym, rynku funduszy inwestycyjnych oraz giełdy.

Oczywiście można założyć, że tak zwani specjaliści finansowi, analitycy i eksperci najczęściej mylą się. Ale z takim nastawieniem n ie mamy co szukać w biznesie. Z doradztwem finansowym rzeczywiście jest różnie, ponieważ różne są firmy, różni ludzie i różni doradcy. Z pewnością nie można bezkrytycznie wierzyć tylko jednemu źródłu. Przy podejmowaniu decyzji finansowo-inwestycyjnych powinno się zasięgać informacji w kilku źródłach, ważna jest także porównywarka finansowa, ubezpieczeniowa, funduszy inwestycyjnych, a także wspomniana już porównywarka kredytów hipotecznych.

Potrzebne są też nam analizy, zestawienia, rankingi i prognozy. Nie można z góry zakładać, że analitycy finansowi z zasady mylą się. Tak nie jest i na szczęście tak nie jest.